تب دانلود

سایتی برای دانلود

امروز چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷
shadow


مقاله – حقوق و جرایم رایانه ای

بنام خدا

 

مقدمه
عصر حاضر را به حق عصر فن آورى اطلاعات ناميده اند. رايانه يكى از ساخته هاى بسيار مهم و منحصر به فرد بشرى است كه همه ابعاد زندگى را دگرگون ساخته و آثار گسترده و شگرفى بر جاى گذاشته است. در ابتداى ورود رايانه به زندگى انسان، تنها بخش هاى خاصى از جامعه تحت تأثير آن قرار گرفته بود، ولى در سال هاى اخير نهضت فن آورى اطلاعات به طور بنيادين جوامع بشرى را در كليه امور اقتصادى، اجتماعى، فرهنگى و سياسى دستخوش تغيير و تحول نموده است تا جايى كه اكنون به سختى مى توان بخش هايى از جوامع توسعه يافته يا حتى در حال توسعه را يافت كه تحت تأثير آن قرار نگرفته باشد. فن آورى اطلاعات در قلمرو حقوق كيفرى تحولات چشم گيرى ايجاد كرده است. امروزه رايانه و تجهيزات رايانه اى امكان بيش از پيش رفتارهاى ضد اجتماعى را به وجود آورده است، جرايمى كه تا پيش از اين به هيچ وجه امكان پذير نبوده است، نيز فرصت هاى تازه و بسيار پيشرفته اى براى قانون شكنان فراهم آورده است. اين جرايم از يك سو مى تواند شامل فعاليت هاى مجرمانه باشد كه ماهيّت سنتى دارند، مانند سرقت، توهين، پول شويى… و از سوى ديگر شامل جرايمى است كاملاً تازه و با ماهيتى جديد مثل دست كارى و جا به جایی در داده ها و خسارت زدن به داده ها. اين جرايم نوپديد توانسته است حقوق جزاى كلاسيك و آيين دادرسى آن را با چالش جدى روبه رو سازد; چرا كه جرايم رايانه اى ويژگى هاى متمايز از جرايم سنتى دارد و به دليل تكنولوژى پيچيده و بالا، خصوصيات منحصر به فردى را داراست. شيوه ارتكاب آنها و خسارت و ضررهاى هنگفت با به كارگيرى حداقل منابع و هزينه، حضور فيزيكى نداشتنِ مرتكب در محل جرم و… از جمله اين خصوصيات است. تجهیزات و فناوریهای رایانه بخصوص اینترنت از زمانی که به وجود آمد و از زمانی که به صورت عام توسط مردم عادی جامعه مورد استفاده قرارگرفت جامعه بشری را دگرگون کرد و می توان اذعان نمود که به حق دهکده جهانی به وجود آمده است. امروزه به مدد همین تجهیزات می توان در فاصله زمانی خیلی کوتاه انواع اطلاعات را از یک نقطه دنیا به نقطه دیگر انتقال داد.
از این رو تصویب قوانین و مقررات كیفری، لازمه ایجاد امنیت و فراهم آورنده شرایط توسعه هر حوزه تكنولوژیكی محسوب میشود، و حوزه فناوری های رایانه و فضای سایبری نیز از این قاعده مستثنا نیست. اما برای تهیه قانونی مناسب كه حقوق و تكالیف کاربران تجهیزات رایانه و فضای سایبری را در این حوزه تعیین کنند رسیدن به یک راه کار مشترک میان حقوقدانان و کاربران و متخصصان حوزه تجهیزات و فناوری های رایانه ای و فضای سایبری و دید قانون گذار به موضوعات مختلف از منظر متخصصین و کاربران این حوزه ضرورتی انکارناپذیر است.
برای بررسی دقیق این موضوع در خصوص جایگاه این موضوع در حقوق و محاکم قضائی کشور ابتداء سیر تاریخی تصویب این قانون را به صورت اجمالی مورد بررسی قرار می دهیم.
چندین سال است که از تهیه متن اولیه لایحه جرایم رایانه ای در مركز مطالعات توسعه قضایی می گذرد. متنی كه توسط تعدادی از دانشجویان و اساتید رشته حقوقِ آشنا به فناوری اطلاعات، با الگوبرداری از قوانین چندین كشور پیشرو، و هماهنگ با كنوانسیون بوداپست و دیگر اسناد بین المللی مرتبط، در نزدیك به هشتاد ماده تنظیم و از سوی قوه قضاییه به هیات دولت تقدیم شد. ولایحه مزبور در ۲۵ خرداد ۱۳۸۴ به تصویب هیات دولت رسید و در نهایت، در ۴ بخش و ۴۱ ماده، در ۲۷ مرداد همان سال به مجلس شورای اسلامی ارسال شد. اما تا تابستان سال۱۳۸۷، كه كمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی كار بررسی و آماده سازی آن را برای ارائه در صحن علنی آغاز كرد، اقدام خاصی بر روی این لایحه صورت نگرفت.و سرانجام در تاریخ ۵/۳/۱۳۸۸ در ۵۶ ماده و ۲۶ تبصره مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و در تاریخ ۲۰/۳/۱۳۸۸ توسط شورای نگهبان تائید شد.
شاید جزو آخرین كشورهای جهان باشیم كه صاحب قانونی مستقل برای مقابله قانونی با جرایم رایانه ای، و یا به عبارت صحیح تر «جرایم فضای سایبر» می شویم. پس از گذشت ده ها سال از اختراع رایانه و اینترنت و بیش از دو دهه استفاده عمومی از فناوری اطلاعات و ارتباطات، به تازگی قانونی تهیه شده كه حقوق و تكالیف مان را به عنوان ارائه دهنده خدمات، مبادله كننده اطلاعات، و یا كاربر مشخص كرده است. در حالی كه بسیاری از كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه با تعیین جهت گیری های كلان و تبیین مبانی ارزشی خود، سال هاست كه قوانین مناسبی دارند. نداشتن قانونی مناسب حال جامعه و یا به عبارتی مناسب فرهنگ آن جامعه باعث می شود که سردرگمی درآن حوزه پدید آید و در این میان عده ای سودجو و فرصت طلب از این موقعیت استفاده کرده و باعث زحمت و ضرر مادی و معنوی به جامعه شوند.
حاصل این تحقیق را در سه بخش جداگانه به شرح ذیل :
بخش اول : تعریف جرم عمومی و جرم رایانه ای
بخش دوم : تعریف و تقسیم بندی جرائم رایانه ای
بخش سوم: جرائم از طریق رایانه و جرائم علیه رایانه و در انتها به جمع بندی مسئله خواهیم پرداخت .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *